گروه كوهنوردی پامچال تاكستان (تات)
طبیعت سبز حق همه انسانهاست.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

هر مسیری اصلی و فرعی را که مشاهده کنید ، احتمالا کوه پیما ها و راه پیماهایی را خواهید دید که از انواع باتون ها برای راه رفتن استفاده می کنند. چندین سال قبل ، بسیاری از آنها از وجود باتون اطلاع نداشتند و باتون ها را " عصاهای تازه به دوران رسیده " می نامیدند ، یا از آنهایی که استفاده می کردند می پرسیدند :" امروز اسکی چطور بود؟!" اما با افزایش استفاده از آنها، طرز فکرها در مورد باتون ها در حال تغییر است.

نایت اسکین

 مطالعه بیشتر در ادامه مطلب

انجمن پزشکی کوهستان ایران

انجمن پزشکی کوهستان ایران:

هر مسیری اصلی و فرعی را که مشاهده کنید ، احتمالا کوه پیما ها و راه پیماهایی را خواهید دید که از انواع باتون ها برای راه رفتن استفاده می کنند. چندین سال قبل ، بسیاری از آنها از وجود باتون اطلاع نداشتند و باتون ها را " عصاهای تازه به دوران رسیده " می نامیدند ، یا از آنهایی که استفاده می کردند می پرسیدند :" امروز اسکی چطور بود؟!" اما با افزایش استفاده از آنها، طرز فکرها در مورد باتون ها در حال تغییر است.

موضوع فقط این نیست که به نظر می آید امروزه افراد بیشتری از باتون استفاده می کنند: ارقام فروش نشان می دهد که در سال های اخیر باتون های بیشتری در ایالات متحده به فروش رفته است. فروش باتون از سال 2007 تا 2008 ، 75 درصد افزایش یافت. و بر پایه اطلاعات اولیه ، انتظار می رود از سال 2009 تا 2010 این رشد 13 درصد دیگر افزایش یابد. افزایش فروش صرفا بازتاب دهنده مد نیست. بسیاری از کوه پیماهای همیشگی موافقند – و با صدای بلند اعلام می کنند – که باتون فواید قابل توجهی دارد. اگر تا به حال از باتون استفاده نکرده اید ، مزایای آن را در نظر بگیرید تا تصمیم بگیرید آیا ارزش آن را دارند به گنجه وسایل تان اضافه کنید.

فواید باتون ها

                                                      قدرت و تناسب اندام

ابتدا، مدرکی وجود دارد که باتون ها عضله سازی و فواید هوازی کوه پیمایی و راه پیمایی را افزایش می دهند. با استفاده از باتون ها ، عضلات بالا تنه مانند ماهیچه دوسر ، عضلات پهلو ، عضلات سینه ، ماهیچه سه سر که بطور عادی درگیر نیستند ، به کار گرفته می شوند. درگیر کردن منظم این عضلات در حین جایجا کردن باتون ها آنها را تقویت خواهد کرد.علاوه بر ساختن عضلات بالا تنه ، درگیر کردن این عضلات در طی راه رفتن باعث تمرین کل بدن می شود ، که فایده هوازی قابل توجه قبلی کوه پیمایی را افزایش می دهد.

باتون ها همچنین می توانند مقدار کالری های سوزانده در حین راه رفتن را افزایش دهند. مطالعات انجام شده بوسیله موسسه کوپر نشان می دهد که استفاده از باتون های نوردیک Nordic ( شبیه به باتون های کوه پیمایی ، اما طراحی شده جهت استفاده بر روی سطوح سنگ فرش) می تواند کالری های سوزانده شده را به طور میانگین 20 درصد افزایش دهد. این مطالعات در محیط آزمایشگاه انجام شد ، پس منطقی است که انتظار داشته باشیم کالری سوزی در مسیری شیب دار از 20 درصد فراتر رود. برای راه پیماهایی که برای تناسب اندام راه می روند ، این خبر خوشایندی است اما برای کسانی که مسافت طولانی راه می روند باید این نکته را در ذهن بسپارند که 20 درصد کالری سوزانده بیشتر به این معنی است که باید 20 درصد کالری بیشتری را با خود حمل کنند. با این همه ، باتون ها وسیله ای بیش از صرفا یک افزایش دهنده تمرین هستند.

                                                          ثبات و تعادل

به گفته لیندی اسمیت ، مربی پیاده روی نوردیک و مدیر بازار یابی Leki ، شرکت عمده تولید کننده باتون ، " باتون ها حالت بدن ، تعادل و ثبات را بهبود می بخشند". باتون ها دو نقطه تماس بیشتر را با زمین ایجاد می کنند ، که اساسا راه پیمای دو پا را به موجودی چهارپا تبدیل می کند. با داشتن نقاط تماس بیشتر ، در وهله اول فرد احتمال کمتری دارد که سر بخورد ، و این سر خوردن ها احتمالا کمتر منجر به سقوط می شود.

چند لحظه در مورد وضعیتی فکر کنید که منجر به سقوط بر روی مسیر می شود: پای تان را بلند می کنید تا صعود کنید ، و پایی که وزن تان روی آن است در قسمتی گلی یا بر روی ریشه ای خیس سر می خورد. بدون باتون این احتمال هست که روی زمین ولو شوید. اما ، با داشتن باتون ، می توانید خودتان را محکم نگهدارید ، سه نقطه تماس با زمین را حفظ کنید و علیرغم سر خوردن ، روی پای خود بایستید.

باتون ها همچنین به فرد کمک می کند شتاب حرکت رو به جلو بر روی شیب یا بر روی زمینی دشوار را حفظ کند ، از روی و یا از کنار موانع مسیر مانند نهر و رودخانه عبود کند ، از کنده ها و صخره های لیز رد شود و هنگام حمل بار های سنگین تعادل را بهبود بخشد. همچنین بسیاری از افراد آهنگ یکنواخت راه رفتن با باتون ها را ترجیح می دهند.

فشار کمتر بر روی مفاصل

علاوه بر پیشگیری از سقوط ها ، مطالعات نشان می دهند که باتون ها از درد و آسیب مرتبط با صدمه های مکرر ناشی از فشار هم جلوگیری می کند. راه رفتن در تمام روز ، حتی بدون کوله ای سنگین هم، فشار فوق العاده ای را بر روی مچ های پا ، زانوها و مفاصل باسن وارد می کند. بسیاری از افراد به طور جدی می توانند این فشار را بر روی زانوهای شان به هنگام فرود از سطوح شیب دار و بالای زانو به هنگام صعود از سطوح شیب دار احساس کنند. باتون ها عضلات دیگر را برای این کار به خدمت می گیرند و وزن را انتقال می دهند ، و فشاری را که در حالت عادی به طور انحصاری تنها بوسیله مفاصل و عضلات پایین تنه جذب می شود ، کاهش می دهد.

                 

                                    کمک به عبور از نهرها و  رودها

مطالعه ای منتشر شده ( 2007) در مجله دانشکده پزشکی ورزش آمریکا خاطر نشان می کند که " کاهش در نیروها ، گشتاور ها و توان در اطراف مفصل ، با استفاده از باتون ها ، به کاهش بار وارد بر مفاصل قسمت های پایین تر بدن کمک خواهد کرد." فشار کمتر بر بدن فرد می تواند به معنی بهره مندی از سال های بیشتری کوه پیمایی و راه پیمایی باشد.

                          

                                            یک باتون یا دو باتون؟

بحث در مورد باتون ها ناگریز منجر به این سوال همیشگی می شود : آیا فرقی می کند که از یک باتون یا دو باتون استفاده کنم؟ برخی ، بویژه آنهایی که برای راه پیمایی کوتاه تر به بیرون می روند ، ترجیح می دهند تنها از یک باتون استفاده کنند و یک دست شان را آزاد نگهدارند. اما ، منطق حکم می کند که درگیر کردن هر دو دست برای برداشتن فشار بار از روی زانوها موثر تر از استفاده از تنها یک دست است. به علاوه ، اکثر کارشناسان موافقند که فواید تعادل و ثبات دو باتون بیشتر از یک باتون است. بسیاری در می یابند که فوایدی که باتون ها ارائه می کنند به مرور زمان یا با کوله های سنگین تر بیشتر آشکار می شود. اینکه چه زمانی از باتون استفاده کنیم به سلیقه های شخصی بستگی دارد. برخی آن را در راه پیمایی های یک روزه استفاده نمی کنند اما در راه پیمایی های چند روزه همیشه از آن استفاده می کنند.

در برخی مسیرها باتون ها را باید جمع کرد

 ایرادات بالقوه

باتون ها دامنه فواید قابل توجهی را – کاهش فشار وارد بر مفاصل و ماهیچه ها و کاهش احتمال سقوط – ارائه می کنند اما ایرادات اندکی را هم برای فرد و بطور بالقوه به خود مسیر وارد می کنند.

در سال 2002 ، جفری ل. ماریون ، ترسا آ. مارتینز ، و روبرت د. پرودمن نمایندگان حفاظت از مسیر آپاچی ، مقاله ای را در خبرنامه شان تحت عنوان :" باتون ها : آیا می توانید زانو های تان و محیط زیست را نجات دهید؟" منتشر کردند. در این مقاله ، نویسندگان به فواید قابل توجه باتون ها برای فرد اذعان می کنند ، در عین حال سوالات جدی را در مورد تاثیرات بالقوه باتون ها بر مسیرها مطرح می کنند. این مقاله اشاره می کند که باتون ها می توانند سبب آسیب به پوشش گیاهی ، خاک و صخره ها شوند ، و می توانند فرسایش را افزایش دهند ، و گرایش مسیرها به کنده شدن را تسریع کنند.

 آیا ممکن است حرف درستی باشد که باتون ها تاثیر راه پیمایی را تا سطحی قابل توجه افزایش می دهند؟ احتمال دارد ، اما اینکه این تاثیر قابل توجه است یا خیر به تفسیرها و برخی بحث ها بستگی دارد. راه پیماها و مسیرها تاثیری واقعی بر محیط زیست دارند ، اما اکثر راه پیماها احساس می کنند که این تاثیر را می توان با بیشتر کردن راه پیماهای علاقمند که از منابع طبیعی محافظت می کنند کاهش داد.

برای افرادی که در فکر به حداقل رساندن تاثیر باتون های شان هستند ، این نویسندگان نکات زیر را پیشنهاد می کنند:

- به جای خارج از مسیر یا بر روی پوشش گیاهی ،باتون ها را بر روی مسیر استفاده کنید.

- برای جلوگیری از خراشیدگی  صخره ها از پوشش های پلاستیکی در انتهای باتون استفاده کنید.

- برای کمتر کردن  فرو رفتن از گل های باتون استفاده کنید ( اما از گل های بزرگ که به گیاهان گیر می کنند استفاده نکنید).

- استفاده از باتون ها را ، بویژه در نواحی که از لحاظ بوم شناختی حساس هستند محدود کنید.

ملاحظات دیگر

دوره یاد گیری : عادت کردن به باتون کمی وقت می گیرد و این دوره می تواند باعث یاس و سرخوردگی شود.

مسیرهای نیازمند استفاده از دست : کاربران با تجربه در می یابند که باتون ها برای تمام وضعیت ها مناسب نیستند. در مسیرهای شیب دار که نیازمند بالا رفتن از صخره است ، باتون ها می توانند دست و پا گیر باشند و لازم می شود که باتون ها را جمع کنیم.

                                         از باتون ها استفاده کنیم یا نکنیم؟

در پایان مسیر ، هر فرد باید فواید بیشمار باتون ها را در برابر هر نوع ایرادی هم از نظر بوم شناختی و هم از نظر عملی سبک سنگین کند. فروش بالای باتون ها به این معنی است که بسیاری از راه پیماها و کوه پیماها در می یابند که فواید ایجاد ثبات و فواید قلبی عروقی بالای باتون ها بطور قابل توجهی بر دردسرهای گاه به گاه آن می چربد. برای اکثریت این افراد ، استفاده از باتون ها مفید است و توصیه می شود.

علاوه بر ثبات و تناسب اندام ، باتون ها فواید دیگری هم دارند که ارزش توجه کردن را دارند. برای مثال ، برخی باتون ها قابل تبدیل به پایه دوربین هستند ، و برخی افراد از باتون ها به عنوان جایگزینی برای ستون های چادر استفاده می کنند.

اگر هنوز در مورد استفاده از باتون ها مردد هستید ، یک جفت از آنها را قرض بگیرید و امتحان کنید. ایوان لوبین ، مدیر برنامه در بنیاد ملی پارک و کسی که اغلب اوقات راه پیمایی می کند گفت :" همیشه از راه پیماهای دیگر می شنیدم که باتون ها برای زانوها خیلی مفید هستند ، اما تا زمانی که خودم از آنها استفاده نکرده بودم باور نمی کردم. باتون ها تاثیر زیادی بر زانوهایم داشتند. الان ، بدون باتون در هیچ مسیری قدم نمی گذارم."

منبع : http://www.trailspace.com/articles/trekking-poles-benefits.html

نویسنده : Seth Levy  مترجم : فریدون شیرمحمدلی  منبع : وبلاگ کوه نوردی،ورزش و سلامتی  و با تشکر از وبلاگ همراه کوه

انجمن پزشکی کوهستان

نوع مطلب :
برچسب ها : باتون،
          
جمعه 25 فروردین 1391

پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات